PRIVÁTBIZTOSÍTÁSOK

Érdemes-e kötni biztosításokat, s mire? Mire kell figyelemmel lenni a lakossági biztosítások megkötésénél, s mit tehetünk mi annak érdekében, hogy kellő védelem alatt álljunk családunkkal együtt, s hogy megóvjuk nehezen megszerzett értékeinket?

Értékeink védelme

Ezt az oldalt - reményeim szerint - azok tisztelik meg figyelmükkel, akik azonosultak azzal, hogy érdemes egy-egy biztosítás védelme alá helyezni otthonukat, nyaralójukat, üzletüket, műhelyüket és gépjárműveiket. Nem elég azonban ezekkel a szerződésekkel rendelkeznünk, magunk is tehetünk egy-két dolgot annak érdekében, hogy megóvjuk vagyontárgyainkat a rájuk leselkedő károktól. Néhány tanácsot én is adok ehhez.

ISMERJÜK MEG BIZTOSÍTÁSI SZERZŐDÉSÜNKET!

Egy-egy biztosítás kötésekor az üzletkötő nem tud mindent elmondani a létrejövő szerződés tartalmáról - előfordul, hogy épp akkor valamilyen okból kevés az idő -, ezért érdemes egyszer néhány percet rászánni a kapott iratok, különösen az ajánlat és a biztosítási szabályzatok tanulmányozására. A szabályzatból először érdemes beazonosítani, hogy melyik az a konkrét biztosítási csomag, amelyre a szerződése szól. Ezt legtöbbször egy táblázat tartalmazza, amely fedezettípusonként tartalmazza azokat a veszélynemeket, amelyekre a biztosítás kiterjed. Érdemes meg is jelölni, hogy melyiket vásárolta meg végül az üzletkötés során. Meglátja, nem lesz elvesztegetett idő, amit a biztosítási szabályzatok, konkrétan az általános szerződési és a különös feltételek tanulmányozásával eltölt. Megtudja, hogy melyek a biztosított vagyontárgyak, mely vagyontárgyak vannak a biztosításból kizárva, milyen veszélynemek és károk adják a biztosítás tartalmát, mi ad okot a biztosítónak a mentesülésre, mi a teendő kár esetén és hogyan térülnek meg a károk.

Amiatt is hasznot hoznak az elmélyedés percei, mert világossá válik, mire kell rákérdeznie legközelebb üzletkötőjére, mire lett volna célszerű még kiterjesztenie a biztosítást (még pótolható), milyen védelmiszint-emelési intézkedéseket kell még meghoznia, hogy valóban biztonságban tudhassa vagyontárgyait és így tovább.

VÉDELEM A KÜLSŐ BEHATOLÁS ELLEN

Ingatlana (lakóháza, lakása, nyaralója, üzlethelyisége, vállalkozásának telephelye) kezelése mindenképpen körültekintést igényel, ha biztosított, ha nem. Először is fontos, hogy a kívülről történő idegen, rossz szándékú behatolás ellen védve legyen.

Lakásnál a bejárati ajtó, az ajtóhoz vezető út (ha saját folyosó van) és az elérhető ablakok, erkélyajtók védelme fontos, míg családi háznál, vállalkozói telephelynél a kapuk, illetve a garázsok és a kiegészítő épületek bejáratainak védelme is kiemelt jelentőségű. A biztosítási szabályzatok mellékletéből kiderül, hogy a biztosító helyiségtípusonként milyen értékig vállalja a kártérítést az egyes vagyoncsoportokra, ezért ehhez célszerű igazítani a mechanikus és az elektronikai védelmet, illetve a kettő kombinációját. 

NÉHÁNY TANÁCS ÉPÍTÉS, FELÚJÍTÁS ELŐTT 

Amikor házat (nyaralót, üzlethelyiséget, műhelyt stb.) építtet, bővíttet vagy felújíttat, akkor még a tervezés időszakában vegye elő meglévő - vagy szerezze be leendő - biztosítása szabályzatát, s a védelmi kritériumoknak megfelelést is tegye követelménnyé a tervezőkkel, illetve kivitelezőkkel szemben. Ezzel költségeket és utólagos átalakítási munkákat spórol meg.

Mielőtt védelemhez tartozó eszközöket vásárol (riasztó, zár, széf, utólagosan beszerelendő indításgátló stb.), kérje az üzletben az eszköz MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) minősítéséről kiállított tanúsítványt. A MABISZ ugyanis rendszeresen teszteli a vagyonvédelmi eszközöket, s ezek eredményeiről termék-megfelelősségi ajánlással ellátott dokumentumokat ad át a gyártóknak vagy a forgalmazóknak. Ezekből kiderül, hogy milyen értékhatárig tartható biztonságosnak az eszköz által nyújtott védelem.

A bejárati ajtókra minimális védelemként szereljen-szereltessen fel hevederzárakat, vagy több ponton záródót vásároljon. A zárási pontok távolsága legalább 30 cm, a zárnyelvek reteszelési mélysége 20 mm legyen. Magasabb fokú védelmet nyújtanak azok a betörésgátló ajtók, amelyeket a MABISZ részleges mechanikai védelmi eszközként minősített.

A biztonsági zár lehet minimum 5 csapos hengerzár, kettőstollú kulcsos zár, minimum 6 rotoros mágneszár, szám- vagy betűjel kombinációs zár, egyedi minősített lamellás zár, kizárólag MABISZ által minősített biztonsági lakatszerkezet, de alkalmazható több irányba záródó zár is. A legelterjedtebb hevederzárak beszerelése esetén követelmény, hogy a külső oldal - az ajtó síkjából kiálló rész - törés, letörés ellen védve legyen. Vastagpajzs (cím) belülről történő felszerelésével akadályozhatjuk meg a letörhetőséget. A zár megfelelőségét a zárlemez felcsavarozásával, a retesz védelmét pedig fém zárlemez alkalmazásával valósíthatjuk meg. Az ajtók biztonságát kiemelés ellen is védeni kell (pl. tokba süllyesztett csappal).

Ha ajtót vásárolunk, akkor annak anyaga - ha komolyabb értékeket kell megóvnunk - legalább 40 mm-es tömör fa vagy legalább ugyanezen szilárdsággal bíró más anyag lehet. Az ajtóknak is van minősítésük - nézzük meg! A műanyag ajtók acéllemezt is rejthetnek, ha azzal rendelik meg. Az ajtók egyéb követelményeit fentebb körvonalaztam.

Ha új ablakot építtetünk be, vagy cserélünk, üvegeztetünk, akkor egyúttal a védelemre is gondolhatunk: a biztonsági üveg nem sokkal drágább a hétköznapinál, s úgyanúgy részt vesz a hőszigetelésben is (MSZ 356:2000 szabvány szerinti P2A vagy P6B kategóriájú betörésgátló üveg). Ha ablakbedobás, illetve betörés elleni védekezésül biztonsági üvegfóliával látjuk el nyílászáróinkat - különösen ajánlható ez a költségkímélő lehetőség a felső szintek ablakainál, illetve azoknál, amelyek nem érhetők el könnyen -, akkor min. 0,1 mm vastagságút válasszunk. Ezeknek a fóliáknak ugyancsak lennie kell MABISZ-minősítésének, s védelemmel foglalkozó céggel végeztessük a munkát. A biztonsági üvegfóliák választékában az egyidejűleg sötétítő, illetve átláthatatlan funkciót ellátó fajták is megtalálhatóak.

Ha a védendő vagyon nagysága miatt rácsok felszerelésére kényszerülünk, akkor a munkák megkezdése előtt érdemes a meglevő vagy leendő biztosításunk mellékletéből megtudni annak előírt vastagságát, rácssűrűségét és anyagát, illetve a felszerelés kritériumait.  Az általános szabály: a rácsok legalább 12 mm keresztmetszetű acélból készüljenek, 10 X 30 cm osztásúak, a keresztezési pontokban hegesztettek, és 10 cm mélyen, legalább 30 cm-enként be legyenek építve a falazatba. A kis ablakokra (pl. fürdőszoba, kamra) és a kis felületű, 30X30 cm-nél nagyobb üvegezésekre (pl. ajtóüvegezés) is rácsot kell szereltetnünk.

Az erkélyajtókat, a nyíló/bukó-, szárnyas- és tolóajtókat lássa el zárható vasalatokkal vagy zárszerkezetekkel. Magasabb fokú védelmet nyújtanak a kiegészítő zárak vagy a több ponton záródás megvalósulása, illetve a betörésgátló üveg alkalmazása.

Az udvaron levő tárolókra, melléképületekre is szükséges biztonsági zárat szereltetnünk. A hétköznapi lakat - még ha biztonsági zárhoz hasonló kulccsal nyitható is - nem minősül biztonsági zárnak (csak a MABISZ minősítésűek).

Elektronikus jelzőrendszer megrendelésével csak hivatalos engedéllyel rendelkező szakcéghez forduljon, s természetszerűleg csak MABISZ minősítésével rendelkező eszközöket állíttasson rendszerbe (a tanúsítvány másolatait kérje el). Ügyeljen arra, hogy a riasztóberendezés kültéri egysége kívülről egyértelműen felismerhető legyen. A felszerelés végeztével változtassa meg a kódokat. Mondja meg a szomszédainak, hogy rendelkezik riasztóberendezéssel, hogy hová fut be a csendes riasztás, illetve, hogy mit tegyenek, ha megszólal a sziréna.Téves riasztás esetén semmiképpen se kapcsolja ki egyszerűen a berendezést és hagyja annyiban az eseményt - a lehető leghamarabb keresse meg a kiváltó okot. Évente vizsgáltassa felül riasztóberendezését.

Készpénze, a családi ékszerek és a fontos iratok helye bankszéfben van. Amennyit ezekből mégis otthon tárol, azok biztonságáról értéktároló beépítésével gondoskodhat. A páncél- vagy lemezszekrény, illetve a falba, padozatba, bútorba szerelhető széfek MABISZ minősítése már vásárlás előtt eligazít bennünket az értékhatárokról. Felszerelésüket szigorúan a gyártó telepítési előírásai szerint kell elvégeztetni, mint ahogy az üzembe helyezést is. Természetesen zárva érdemes tartani, s amikor elhagyjuk a lakást, a kulcsot vigyük magunkkal. A számkombinációt ne írjuk fel sehová.

Értéktárgyait jelölje meg egyedi és tartós jelöléssel. Legfontosabb jellemzőiket írja fel, s a listát tartsa biztos helyen. Készítsen színes fényképeket is róluk.

HÉTKÖZNAPI VÉDELEM 

Ha ingatlanunkat biztonságosabbá kívánjuk tenni, akkor mindennapi teendőink között egy-egy területen célirányosan tudunk azon javítani:
♦ Szereljen fel lehetőleg teljes körű külső világítást, az éjszakai megvilágosítás ugyancsak ajánlott. 
♦ Ügyeljen arra, hogy a külső konnektorok belülről lekapcsolhatók legyenek. Így illetéktelenül nem tudnak elektromos berendezéseket csatlakoztatni rájuk. 
♦ Gondoskodjon arról, hogy háza, lakása, telephelye áramellátását kívülről ne lehessen lekapcsolni. 
♦ A telefonvezetékekhez kívülről ne lehessen hozzáférni. Csak a föld alatti bekötések biztonságosak.
♦ Minden olyan tárgyat (félreállított létrák, ládák, dobozok, padok, kerti bútorok), ami a betörők segítségére lehetne a behatolásban, tegyen zárható helyiségbe, vagy rögzítse láncokkal, lakatokkal. Az ablakokhoz vagy erkélyhez közeli ereszcsatornák vagy villámhárítók is megkönnyíthetik a betörők dolgát.
♦ A sövények és a bokrok nem csak önnek biztosítanak belátás elleni védelmet, hanem a betörőket is elrejtik. Ezért kerülje el közvetlenül a ház mellett, különösen a kiemelten betörésveszélyes helyeken, a növényekkel való sűrű beültetést.
♦ Ha elveszt egy kulcsot, azonnal cserélje ki a zárbetétet.

Ha hosszabb időre készül eltávozni otthonából, szintén körültekintő intézkedésekre van szükség. Erről is talál tippeket egy újabb oldalon.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 7
Heti: 42
Havi: 251
Össz.: 202 062

Látogatottság növelés
Oldal: Értékeink védelme
PRIVÁTBIZTOSÍTÁSOK - © 2008 - 2024 - privatbiztositasok.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »